ABD’de sendikalaşma rüzgarı bankalara yayıldı

ABD’de güçlenen sendikalaşma rüzgarı bankıcılık sektörüne de sıçradı. ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Wells Fargo çalışanları bankacılık tarihinden bu yana ilk kez ABD’deki bir bankada sendikalaşma adımı attı.

Albuquerque’deki Wells Fargo şubelerinden birinde 8 çalışan tarafından atılan sendikalaşma adımı 5’e 3 oyla sonuçla sendiklaşma yönünde sonuçlandı. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), 5 gün içinde kimsenin seçime itiraz etmemesi halinde sonuçları kesinleştirecek.

Ayrıca, Kaliforniya’daki iki şube daha seçim yapmak için başvuruda bulunurken Alaska’nın Bethel kentindeki bir şubede de perşembe günü sendikalaşmak için oylama düzenlenecek.

Sendika, 200 binden fazla Wells Fargo çalışanın yalnızca bir kısmını kapsayacak olsa da Starbucks, Apple ve Amazon’un başarılı sendikalaşma adımlarının ardından yeniden canlanan işçi hareketi için yeni bir umut olarak yorumlanıyor.

‘KAZANACAĞIMIZ ZAFERLERİN İLKİ’

lbuquerque şubesinde bankacı olarak çalışan Sabrina Perez konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bugün elde ettiğimiz zafer, kazanacağımız zaferlerin ilkidir” ifadelerine yer verdi.

Bankacılık sektöründe değişimin mümkün olduğunu belirten Perez, “Wells Fargo’nun bizi caydırmaya yönelik agresif girişimlerine rağmen, bir ateş yakıyoruz ve sektördeki meslektaşlarımıza değişimin sadece mümkün değil, ulaşılabilir olduğunu gösteriyoruz” dedi.

Sendikalaşma yönünde ilk adım atmış olsa da işçilerin çalışanlar ile şirket arasındaki istihdam koşullarının belirlendiği toplu iş sözleşmesi üzerinde müzakere etmeleri gerekiyor.

Wells Fargo şube çalışanları, toplu iş sözleşmesinde personel yetersizliği ve tazminat konularını ele almak istediklerini söylerken ayrıca sendikanın şirketin kültürünü onarmaya yardımcı olabileceğini düşündüklerini belirttiler.

BANKA SENDİKA KARŞITI BROŞÜRLER DAĞITTI

Albuquerque’deki Wells Fargo şubesinde başlayan ve diğer üç şubeye daha yayılan sendika rüzgarının ardından banka çalışanlara sendika konusunda şüpheci olmalarını öneren broşürler dağıttı.

Broşürlerden birinde “Sendikanın yemi olmayın” ifadelerine yer verildi.

Bir Wells Fargo sözcüsü sendikalaşma adımına yönelik “Çalışanlar herhangi bir önemli konuda tüm gerçeklere ve bakış açılarına sahip olmalıdır. Bu nedenle biz de tıpkı sendikanın yaptığı gibi meslektaşlarımızla iletişim kuruyoruz” dedi.

BANKACILIKTA SENDİKA İSTİSNASI BAŞLADI

Bankacılık sektörü tarihsel olarak sendikalaşmanın merkezi olmadı. Cornell Üniversitesi’nde emek tarihi profesörü olan Ileen DeVault’a göre, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ve 1970’lerde bazı çabalar oldu, ancak bunlar diğer birçok beyaz yakalı işyerine benzer şekilde kalıcı olmadı.

Son zamanlarda ise bazı istisnalar yaşandı. Kaliforniya’nın Oakland şehrindeki Beneficial State Bank çalışanları 2020’nin başlarında Amerika İletişim İşçileri (CWA) ile sendikalaşma yönünde oy kullandı.

CEO Randell Leach, bankanın sosyal etkiye odaklandığı için CWA tarafından ilk başvurulduğunda tarafsız kalmayı kabul ettiğini söyledi. Leach verdiği bir röportajda, “Çalışanların kendi kaderlerini tayin etme hakkına kesinlikle inanıyoruz” dedi. Çalışanların sendikalaşma yönünde oy kullanmasının ardından, çalışanlar ve banka yaklaşık 18 ay sonra bir toplu iş sözleşmesine vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x