Aynada Görünen ‘Sen’ ile Barışık Olmak

Doğru ve dengeli beslenme, egzersiz yapma, iyi bir uyku, amacına uygun medikal tedavi cihazları ve ürünleri ile yapılan estetik uygulamalar beden sağlığı kadar ruh sağlığını da koruyor. Sağlığın ayrılmaz parçası olan ruh sağlığının önemine dikkat çekmek için her yıl 10 Ekim, Dünya Ruh Sağlığı günü olarak kutlanıyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, aynaya her baktığında mutsuz, fotoğraf bile çektirmek istemeyen bir kişinin ihtiyacına uygun estetik bir uygulamadan sonra yeniden hayata umutla baktığını ve özgüveninin yerine geldiğini söylüyor.

 

Kaliteli Yaşam Kliniği Koordinatörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, insanların ruh sağlığını fiziksel ve metabolik sağlıkları gibi önemsemediklerini, çoğu kesimin de ikinci plana attığını ifade ederek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

Savaş, “Aynaya her baktığında mutsuz olan, hatta aynalara küsen bir kişi bize geldiğinde ‘Fotoğraf bile çektirmek istemiyorum, hiçbir şey bana yakışmıyor. Ruh sağlığım iyi değil ve öz güvenim yok’ diyebiliyor. Güzellik değişken bir kavram. Kişiden kişiye, içinde bulunduğu sosyal ve psikolojik duruma göre değişkenlik gösteriyor.” dedi. 

Güzelliğin arkasındaki gizli formül olarak kabul gören ve Antik Yunanlılar tarafından da kullanılan ‘altın oran’ a işaret eden Dr. Yasemin Savaş, medikal estetik hekimleri olarak bu oranı korumayı hedeflediklerini, her zaman yüzün kendine has uyumuna göre işlem yaptıklarını söyledi.

Medikal tedavi cihazları ve ürünleri ile yapılan estetik uygulamalar kişiye özgüven verdiğini de vurgulayan Dr. Yasemin Savaş, özgüvenin kişilerin yaşamlarını mutlu bir şekilde sürdürebilmeleri ve kendilerini dış dünya karşısında güvende hissedebilmeleri için sahip olmaları gereken en önemli özelliklerden biri olduğunu anlattı.

Dr. Yasemin Savaş, “Fiziksel olarak sahip olduğumuz bir kusur, psikolojimizi de etkileyebiliyor. Yüzümüzde veya vücudumuzun herhangi bir yerinde var olan sorunlar psikolojimize de olumsuz yansıyor.” dedi.

Amacına uygun uygulamaların beden sağlığı kadar ruh sağlığını da olumlu yansıdığını söyleyen Dr. Yasemin Savaş, “Dış görünüşünden memnun olan kişiler, kendisiyle barışık, iş hayatında ve sosyal ilişkilerinde daha başarılı, aşk ve evlilik hayatında daha mutlu oluyor. Kişinin kendini aynada güzel ve alımlı görmesi, özgüveninin artmasına da yardımcı oluyor.” diye konuştu. 

Dr. Yasemin Savaş hakkında: 

Dr. Yasemin Savaş İstanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu. 1995 – 1997 yılları arasında Özel Kadıköy Vatan Hastanesi’nde acil hekimliği yaptı. 1997 –2009 yılları arasında Kadıköy Sağlık Grup Başkanlığı Yardımcısı, 2003 yılında Lazer Clinic Estetik ve Güzellik Merkezi ve ardından da 2004 yılında Flavius Estetik ve Güzellik Merkezi’nde Medikal Estetik Hekimi, eğitmeni ve yöneticisi olarak görev aldı. 2005 yılında Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kaliteli Yaşam Kliniği’nde Medikal Estetik Hekimi olarak görev aldıktan sonra 2011 yılında bu bölümün işletmesini üstlendi. 2015 yılında Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniğini kurdu. Fransa’da Dr.Jackues’ten ve İtalya’dan mezoterapi, İsveç’ten hyaluronik asit enjeksiyon teknikleri, Monako’dan antiaging uygulamaları, Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan mezoterapi, ozon terapi ve medikal estetik uygulama eğitim sertifikaları bulunan Dr. Yasemin Savaş, Türk Medikal Estetik Derneği’nin (MESTDER) kurucu üyesi ve halihazırda başkanıdır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x