Bakan Kacır: Türkiye, AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli bir rol oynamakta

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Belçika’nın başkenti Brüksel’de TÜBİTAK Ufuk Avrupa Proje Pazarı açılışında konuştu. Kacır, “Türkiye, stratejik coğrafi konumu, gelişmiş fiziki ve teknolojik altyapısı ve nitelikli işgücü sayesinde AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

Brüksel’de TÜBİTAK Ufuk Avrupa Proje Pazarı açılışında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, “Avrupa Birliği, hem ithalat hem de ihracat açısından en önemli ticaret ortağımız olmasının yanı sıra Türkiye’deki yatırımların da önemli bir kaynağıdır. Geçtiğimiz yıl mamul mallardaki ihracatımız yaklaşık 240 milyar dolara ulaştı. Buna karşılık, Türkiye’nin AB’den 261 milyar dolar tutarında mamul mal ithalatı gerçekleşti. Türkiye, stratejik coğrafi konumu, gelişmiş fiziki ve teknolojik altyapısı ve nitelikli işgücü sayesinde AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

DHA’da yer alan habere göre Bakan Kacır, Türkiye’nin kritik teknolojileri sadece tüketen değil, üreten bir ülke olmak için çalıştığını belirterek, “Türkiye son yirmi yılda özellikle üretim, Ar-Ge ve inovasyon alanlarında güçlü bir ekosistem oluşturmuştur. Odak noktamız, kritik teknolojilerde sadece tüketici olmak değil, aynı zamanda bu teknolojileri geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülkeye dönüşmektir. Sektörlerimizin rekabet gücünü korumak ve çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek sağlamak için Türkiye, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın ilerleyişini yakından takip etmektedir. Akıllı ve elektrikli otomobilimiz TOGG bu yaklaşımı örneklemektedir. Türkiye şu anda güneş panelleri üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

“Çip tasarımı ve üretimi alanlarında kabiliyetlerimizi artıracağız”

Türkiye ve Dünya Bankası iş birliğinde geliştirilen iki projeye 750 milyon dolar destek geldiğini vurgulayan Kacır, “Bu yıl Dünya Bankası ile sektörümüzün yeşil dönüşümünü ilerletmeye adanmış bir Türkiye Yeşil Sanayi Projesi başlattık. Dünya Bankası ile bir diğer işbirliğimiz ise Türkiye’nin organize sanayi bölgelerinin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmaya odaklanıyor. Bu iki programa toplam 750 milyon Avro destek sağlanmıştır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Belçika’daki ziyaretlerine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Bakan Kacır, yaptığı açıklamada, çip teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarında küresel bir merkez olan Üniversitelerarası Mikroelektronik Merkezi’ni (IMEC) ziyaret ettiklerini belirterek, “Küresel çip endüstrisinin 7 yılda 500 milyar dolardan 1 trilyon dolara çıkması öngörülüyor. Sanayide güçlü olmanın yolu dijital teknolojilerde güçlü olmaktan, dijital alanlarda başarının yolu çip teknolojilerinden geçiyor. Uluslararası iş birlikleriyle çip tasarımı ve üretimi alanlarında kabiliyetlerimizi artıracağız” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x