Bakan Tekin’den mesleki eğitim merkezlerindeki ölümlere ilişkin açıklama: Kurallar net ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı mesleki eğitim merkezlerinde (MESEM) iki hafta içinde 14 yaşında iki öğrencinin ölmesi, bu merkezlerdeki ihmalleri, hak ihlallerini, denetimsizliği, güvenlik açığını bir kez daha ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Kurallar net, ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumu biz de araştırıyoruz, konu yargıya da intikal etti” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir grup eğitim editörüyle İstanbul’da Sabancı Öğretmen Evi’nde bir araya geldi, müfredat değişikliği, devamsızlık sorunu, deprem bölgesindeki eğitimin durumu gibi konular üzerine soruları yanıtladı.

Müfredat açıklaması: Ders saati azalmayacak, içerik sadeleşecek,

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın aktardığına göre, yeni müfredatı şubat ayının sonuna doğru açıklayacaklarını belirten Tekin, “Ders saati azalmayacak. İçerik sadeleşecek, bazı konular çıkacak. Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak. Uygulanmasına 1, 5 ve 9. sınıflarda başlayacak” dedi.

LGS sınavında değişiklik yapılacak mı?

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) bu yıl herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Bakan Tekin, ortak sınavların değerlendirilmesi sonucunda okullar arasındaki farklılıkların görülebileceğini, ortak ve okulun yaptığı yazılılardan alınan notların karşılaştırılabileceğini kaydetti.

MESEM açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, mesleki eğitim merkezleri ile işyerlerinin yaptığı sözleşmede herhangi bir açığın bulunmadığını belirterek “Kurallar net, ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumu biz de araştırıyoruz, konu yargıya da intikal etti” dedi.

TIKLAYIN – İSİG’den Çocuk İş Cinayetleri Raporu: Son bir yılda en az 671 çocuk hayatını kaybetti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x