Kazakistan’dan sonra Madagaskar… Pedofiller hadım edilecek

Kazakistan’ın, çocuklara yönelik seks suçlularının cinsel organlarının ameliyatla alınmasını öngören yasayı duyurmasından birkaç gün sonra benzer bir karar da Madagaskar’dan geldi. Madagaskar parlamentosu da pedofillerin işledikleri suçlardan dolayı ameliyatla hadım edilmesini öngören yeni yasayı onayladı.

2 Şubat’ta meclis, çocuklara tecavüz edenlerin hadım edilmesini içeren yasayı onayladı.

Eski yasaya göre, reşit olmayan birine tecavüz etmekten suçlu bulunanlar 5 ila 20 yıl arasında zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalıyordu. Ancak yeni yasa, 10 yaşın altındaki bir çocuğa tecavüz etmekten suçlu bulunanların ameliyatla hadım edileceğini ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılacağını belirtiyor. Kurban 10 ile 13 yaşları arasındaysa kimyasal olarak hadım edilecek ve 15 ila 20 yıl zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalacak. Ancak tecavüzcü de reşit değilse, suçlu hadım edilmekten kurtulacak.

Adalet Bakanı Landy Randriamanantenasoa tasarı lehinde konuştu: “Toplum onların ne yaptığını ve kim olduklarını bilmeli.”

Tasarı, geçen ay Madagaskar Devlet Başkanı Andry Rajoelina tarafından önerildi ve geçen yılki yeniden seçim kampanyası sırasındaki en önemli kampanya vaatlerinden biriydi.

Ancak uluslararası kuruluşlar yeni yasayı eleştirdi. BBC’nin haberine göre Uluslararası Af Örgütü’nün Doğu ve Güney Afrika Bölge Müdürü Tigere Chagutah, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Madagaskar’da tecavüz vakaları yeterince rapor edilmiyor ve mağdurların ve ailelerinin korkusu nedeniyle failler genellikle serbest kalıyor. Küçüklere tecavüz etmekten suçlu bulunanlara ceza olarak zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele teşkil eden kimyasal ve cerrahi hadım etmenin uygulanması bu sorunu çözmeyecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x