TFF’den kulüplere ‘zemin’ uyarısı: Statları kapatırız

Son haftalarda birçok maçın oynandığı statlardaki zemin bozukluğu üzerine Türkiye Futbol Federasyonu da harekete geçti. TFF’den kulüplere bir yazı gönderildi ve stat zeminlerinin sporcu sağlığı ve oyun akışı açısından müsabaka oynama koşullarına uygun hale getirilmesi istendi.

TFF’den kulüplere: Zeminleri düzeltin

TFF’den kulüplere gönderilen 2024-14/03-1523 sayılı “Stadyum Zeminleri Hakkında” konulu yazıda zemin görsellerinin birçoğunun sporcu sağlığı ve oyun akışı açısından ciddi derecede riskli olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Bu riskler göz önünde bulundurularak stat zeminlerinin ekiplerince denetlenerek takip edileceği, sporcu sağlığı ve oyun akışı açısından müsabaka oynama koşullarına uygun olmayan statların müsabakalara kapatılacağı kaydedildi.

Geçen günlerde Türkiye Kupası müsabakalarının ardından teknik direktörler zeminlerle ilgili isyan etmiş ve şunları söylemişti:

İsmail Kartal

Oyuncularım sahada pas yapamadıklarını, ayaklarının şiştiğini, ağır zeminden dolayı çok zorlandıklarını söylediler. Bu kadar tempolu maçlar olabilmesi için sahaların daha iyi olması lazım. Daha iyi zeminde daha iyi futbol oynatabilelim. Taraftarlarımıza daha seyir zevki yüksek maçlar izletebilelim. Bugün her iki takımın oyuncuları da ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Ama her iki takımda kötü zeminde futbol oynamaktan çok topu nasıl kontrol edebiliriz, onunla mücadele ettiler. Sahanın zeminiyle ilgili, bu sahalarla ilgili görevliler kimse daha iyi bakıma alsınlar. Gaziantep takımı iyi bir takım daha iyi bir zemin olsa onlar da kazanabilirlerdi.

Abdullah Avcı

Ülke olarak, federasyon olarak, biz kulüpler olarak, teknik adamlar olarak ve tüm paydaşlar olarak… Bugün geldiğimiz nokta şu: Zemini görüyorsunuz. Ankaragücü memnun değil, Erzincan da memnun değildir. Bugün Gençlerbirliği de burada oynamak istemiyordur. Biz de aynı şekilde. Bugün statlarımızın büyük bir bölümü bu şekilde ne yazık ki. Genelde maçlarda tribünler bom boş. Oyun kalitesi düştü. Şimdi çıkıp televizyonda yorum yapacaksın, bu sahanın zeminini mi yorumlayacaksın yoksa oyunu mu yorumlayacaksınız.

Emre Belözoğlu

Bu rezalet sahada top oynamaya çalışan 22 oyuncuyu da tebrik ediyorum. Devletimiz çok güzel statlar inşa ediyor, Allah razı olsun ama futbolun oynanacağı yer sahanın içidir, zemindir. Açık ara bence dünyanın en kötü zeminleri Türkiye’de. Futbolcu kardeşlerim adına üzgünüm. Futbolcularım da rakip futbolcular da böylesine kötü bir zeminde ellerinden geleni yaptı. Ülke futbolu adına çok üzgünüm, böylesi kötü zeminde Futbol oynayan futbolcu arkadaşlarım için çok üzgünüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x