‘Yükseldiği gibi hızlı düşebilir’ uyarısı! Bitcoin yeni rekora koştu: 72 bin dolar

Geçen hafta 68.991 dolarlık Kasım 2021 zirvesini geride bırakarak rekor serisine başlayan Bitcoin dün de 72.234 dolara kadar yükseldi. AFP’nin haberine göre, Bitcoin’in çıkışında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayının bir benzerinin İngiltere’den gelme hazırlığı da etkili oldu.

XTB analisti Kathleen Brooks, İngiltere’de düzenleyici kurumun kararıyla ilgili, AFP’ye verdiği demeçte, “FCA’nın beyanı sadece Bitcoin’in değil, diğer yerleşik kripto paraların da ana akım haline geldiğini gösteriyor. Talebin orada olduğunu biliyoruz ve bu, ABD’deki Bitcoin ETF’lerine 10 milyar dolarlık girişin ardından geliyor” dedi.

Kurumsal yatırımcılar

AFP’nin haberine göre ETF’ler, kurumsal yatırımcıların artan kripto ilgisinin kanıtı olarak görülüyor ve bu da yatırımcıların heyecanını artırıyor. Bitcoin, güçlü bilgisayarlar blok zincirinde yapılan işlemleri doğrulamak için karmaşık sorunları çözdüğünde bir ödül olarak yaratılıyor veya başka bir ifadeyle çıkarılıyor. İşlemleri doğrulayarak blok zincirin oluşturulmasına katkıda bulunan Bitcoin “madencilerine” verilen ödül ikiye bölünmek üzere. Gelecek ayki ikiye bölünme, arz tarafını sıkılaştırmasıyla son dönemde birim fiyatına güçlü destek sağladı.

City Index analisti Fiona Cincotta, “Bitcoin, güçlü ETF girişleri ve nisan ayındaki ikiye bölünme etkinliği öncesinde güçlenerek tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Kripto piyasası 2022’deki en düşük seviyesinden yüzde 350 fırladı. Kurumsal yatırımcılara kapılar açıldıktan ve bireysel yatırımcılar da ‘fırsatı kaçırma korkusu’ yaşadıktan sonra duracağına dair çok az işaret var” yorumunda bulundu. AFP’ye konuşan Cincotta, 100.000 doların “bir sonraki hedef” olabileceği tahminini yapsa da “Bitcoin son derece değişken ve yükseldiği kadar hızlı da düşebilir” uyarısında bulundu.

15 bin dolara kadar inmişti

Cuma günkü ABD istihdam verileri Fed’in haziranda faiz indirimine başlayabileceği yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle zayıflayan dolar da Bitcoin’e ivme kattı. Şu anki fiyatıyla Bitcoin, yaklaşık 43 bin dolar seviyesinde olduğu ocak ayından bu yana neredeyse yüzde 70 yükseldi. Bitcoin kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından Kasım 2022’de 15.000 dolara kadar düşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x